Ne legyen tabu a konyha II.
- Kategória: TÁMOP-6.1.2-11/1-2012
- Megjelent: 876 alkalommal
(előző írás folytatása)
A gyermeket soha ne küldjük ki a konyhából, még akkor sem, ha úgy érezzük, könnyebben boldogulunk, ha csak magunk vagyunk, azonban mindenképpen készüljünk fel arra, hogy megelőzzük az elkerülhető háztartási baleseteket, vagy csökkentsük azok súlyosságát, ha már egyszer bekövetkezik.
Az előző írásunkban elkezdtük felsorolni a „gyermek-barát konyha” jellemzőit, melyhez az alábbi szempontokat még érdemes figyelembe venni annak érdekében, hogy a konyhában töltött közös idő örömteli legyen mindenki számára:
- A konyhakő kiválasztásánál is érdemes odafigyelni, hogy az ne csak szép legyen és könnyen tisztítható, hanem csúszásmentes is. Abban az esetben pedig, ha szőnyeg van a konyhában, érdemes csúszásgátló betétet helyezni alá, így nem számít, milyen gyorsan szalad a kicsi.
- Az asztal és a konyhabútor sarkaira műanyag sarokgömbölyítő tehető, elkerülendő a zúzódásos sérüléseket.
- Az étkezéshez megterített asztal akkor a legbiztonságosabb a gyermek számára, ha nincs alatta terítő, az étkezéshez szükséges holmikat, pedig érdemes az asztal közepén tartani.
- Ha kutya vagy macska van a lakásban, és a konyhában van a tálkájuk, etetés után érdemes elmosni ezeket, nehogy a gyerek számára fertőzés forrása legyen.
Amitől ilyen módon nem tudjuk megvédeni gyermekünket, azt meg kell tanítanunk neki. Például a sütő, a fűtőtest forró, és nem lehet elkeríteni. Ilyenkor ne csak azt mondjuk, hogy „nem szabad”, hanem magyarázzuk is meg, hogy miért nem. Esetleg nagyon óvatosan a forró tárgy közelébe rakhatjuk a kis kezét, hogy érezze a meleget, így inkább megérti, hogy ne érjen hozzá, mert a forró az kellemetlen, és nagyon fájdalmas is lehet.
Ha mégis bekövetkezik a váratlan, akkor az egyszerűbb balesetek esetén az alábbi egyszerűbb gyógymódok alkalmazhatóak:
- A gyerek beveri a fejét, púp lesz rajta: hideg, kemény tárgyat (pl. jégkocka tálca) nyomjunk a púpra, ezzel csökkentjük a később bekövetkező elszíneződést, és azt, hogy még nagyobbá váljon.
- Leforráztuk magunkat, vagy családtagunk leforrázta magát, vagy más módon megégeti magát valaki: az első teendő az égett felület hűtése, azaz tegyük az megégett testrészt hideg víz alá. Ha nagyobb fokú a sérülés, forduljunk orvoshoz.
- Maró háztartási vegyi anyag kerül bőrre, szembe, akkor azt bő vízzel többször öblítsük le, majd forduljunk orvoshoz.
- Maró, savas anyag kerül szájba, akkor itassunk tejet a balesetessel, és forduljunk orvoshoz.
- Vágott, horzsolt sérülés esetén magát a sebet ne mossuk, csak a környékét tisztítsuk meg, és utána sebhintőporral kezeljük, kössük be, vagy ragasszuk le. Ha komolyabb a sérülés, forduljunk orvoshoz.
- Végtag törés gyanúja esetén, a sérültet ne mozgassuk, mert ezzel esetleg súlyosbítjuk a helyzetet, legfeljebb annyit tehetünk, hogy lefektetjük ott ahol a baleset bekövetkezett, és hívjunk azonnal orvost.
A cikket Dömölki Lívia élelmiszermérnök, fogyasztóvédelmi szakember írása alapján Varga Terézia táplálkozási szakember szerkesztette.