C1 Görögország 2018. február
Az első tanulási, oktatási, képzési tevékenység az informatika klubok találkozója volt. 2018. február 25 és március 4. között iskolánkból 5 diák és 2 kísérő utazhatott Görögországba. Az informatikaklubot iskolánk informatikusa vezeti, az ő segítségével jött létre a projekt honlapja, így a találkozón feltétlenül szükségünk volt a jelenlétére. Az előkészítő találkozó után az időjárás most sem kedvezett nekünk. Olasz partnerink repülője a rossz időjárási viszonyok miatt először nem tudott felszállni, majd a leszállásnál is akadályok voltak. Másnap hatalmas havazás volt, ami igen ritka errefelé. A mi repülőnk a szaloniki reptér felújítása miatt Kavala városába érkezett, illetve onnan jöttünk haza is.
A nehézségek ellenére csodálatos programmal vártak bennünket Széreszben. Hétfőn először a projekthez illő díszbe öltöztetett iskolával ismerkedtünk. Ezek után a városi könyvtár színháztermébe mentünk, ahol a görög zene és tánc ritmusát élvezhettük. Felemelő volt együtt énekelni a projektdalt, „A zene az kell”-t, angolul. A programot közös tánc zárta. Innen a városházára mentünk, ahol Elias Gotsis alpolgármester fogadott bennünket. A nagy havazás miatt délután semmilyen kirándulásra nem volt lehetőség, de a szülők bowlingozást szerveztek a gyerekeknek.
A hét során a hangsúly az informatika klubokon volt. A gyerekek által előzetesen elkészített prezentációk segítségével bemutattuk iskoláinkat, országainkat és oktatási rendszerünket egymásnak. Sorkerült az online webjáték versenyre is, ami nem igazán versengés volt, inkább közös játék. Mindenki nagy örömére. Megismerkedtünk a projekthonlappal, amit elkezdtünk információkkal feltölteni. Az informatika klubok vezetői megbeszélték, milyen formában készüljön majd a digitális újság, illetve hozzáférést kaptak a honlap szerkesztéséhez. Olasz partnereink a Scratch programozási nyelv használatával nagyon ötletes programokat készítettek nekünk.
Igen különleges alkalom volt, hogy jártunk az ERA Serron Radio és a helyi televízió stúdiójában. Előbbi helyen egy-egy rövid összefoglalóban bemutattuk városunkat és népzenénket, az utóbbiban pedig személyes élményeinkről kérdeztek bennünket. Jártunk a széreszi prefektúrán is, ahol Ioannis Moesiades kormányzó mesélt a városról és környékéről, erről a mezőgazdaságban és kultúrában oly gazdag vidékről.
Természetesen megkóstolhattuk házigazdáink specialitásait, a szülők által készített finomságok mindig nagyon ízlettek. Megismerkedtünk a város történelmével, nevezetességeivel és ellátogattunk a környék látványosságaihoz: az Alistratis cseppkőbarlangba és a Kerkini tóhoz. Persze legjobban Szaloniki városára voltunk kíváncsiak. A napot a Fehértoronyban kezdtük, gyönyörködtünk a felhősen is gyönyörű kilátásban, a tengerparton elsétáltunk Arisztotelész szobrához, megnéztünk egy mesés musicalt a Nemzeti Színházban, majd idegenvezetőnk segítségével a Régészeti Múzeum, a Rotonda, Galériusz Diadalíve és a Szent Demeter Bazilika nyílt meg előttünk sok titkával.
A közös témán együtt munkálkodva megismertük egymás kultúráját, mindennapi életét, gondolkodásmódját, a csapatmunka örömét; görög szavakat, kifejezéseket tanultunk, az idegennyelvi kommunikációban fejlődtünk. Barátságok alakultak, melyek a közösségi média segítségével tovább folytatódnak. A gyerekek és a fogadócsaládok közötti kapcsolat is szorossá vált. A tanárok számára a gyerekek felügyeletén, és a projekt értékelésén túl kiváló alkalom nyílt az oktatás és nevelés különböző területein szerzett tapasztalatok megbeszélésére. A közös feladatok, a nyelvgyakorlás, a finom ízek, a vendéglátó iskola és családok szeretete, az ott töltött tartalmas napok mindannyiunk épülését, fejlődését szolgálták.
Hazaérve elkészítettük a találkozóról a projektújság 1. számát.