Tanulmányi kirándulás November 29.

November 29-én, Budapesten voltunk tanulmányi kiránduláson a 2.z, 3.z, 4.z és 5.z osztállyal. Úti célunk a Mezőgazdasági Múzeum volt.  Elsőként, osztályonként körbejártuk a múzeumot, ahol rengeteg érdekes dolgot láttunk.  Idézet egy 4.z osztályos tanuló beszámolójából:

„Láttam egy régi sátrat. Két régi ekét, az egyiket emberek húzták a másikat már állatok. Ló, szürke marha koponyát. Régi nádfedeles kunyhót. Régi kardokat és urnákat. Olyan cséplőgépet, amire felmásznak az emberek és kévéket dobnak bele, hátulra pedig zsákokat akasztanak, amelybe a termény kerül. Anyaga fa és vas, a kombájn elődje. Láttam kitömött állatokat, például libát, kakast, tyúkot és lovat. Volt egy külön terem, amelyben a Kincsem nevű versenylóról volt kiállítva sok minden, például a csontváza és a díjai, oklevelei.  Régen nagyon népszerű volt a lóverseny, aminek a makettja is ki volt állítva.”

A kötetlen séta után a 2. és 3. osztály egy múzeumi tanórán vett részt, mely a csikósok és pásztorok életéről szólt. Ez alatt a 4. és 5. osztály megismerkedett a jurtával, amely a honfoglaló magyarok lakhelye volt.  Erről a tanóráról szól, egy  4.z osztályos tanuló beszámolója:

„Nem szabad rálépni a küszöbre, mert a küszöb alatt laknak a jó szellemek. Két részre lehet osztani a jurtát, a férfi és a női részre. A férfi részen a fegyverek és a használati tárgyak vannak. A női részen bölcső található. A tűz középtájon található, fölötte lyuk van, hogy ki tudjon menni a füst. A jurtának nincs ablaka és azért is lehet lyuk, hogy fény és friss levegő jusson be. A jurta egy nagy sátor, amit a honfoglaló magyarok használtak. A női részen bölcső található. Anyaga állatbőr, fa szerkezet van belül, amelyre bőr van kifeszítve. Gyorsan szét- és összerakható.”

A múzeumi látogatás után sétáltunk majd jól kiszaladgáltuk magunkat a Ligetben. Ezek után a Hősök tere felé vettük az irányt, ahol híres királyaink és uralkodóink szobrait csodáltuk meg.

Tartalmas kiránduláson vettünk részt, ahol nagyon sok új tudással gazdagodtunk.

 

Author: root